Επίσκεψη στην Γερμανία

Πρώτη επίσκεψη στη Γερμανία στο σχολείο Staatliche Grundschule ?Geschwister Scholl? Arnstadt   4-10 έως 10-10  2009

Επισκεφθήκαμε το σχολείο την Δευτέρα 5/10 και είχαμε μια πρώτη συνάντηση με την διοργανώτρια του προγράμματος και την διευθύντρια του σχολείου. Επίσης γνωριστήκαμε με τους άλλους συναδέλφους των χωρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα. Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στο σχολείο  για να εξοικειωθούμε  με τον χώρο, παίρνοντας συγχρόνως πληροφορίες για το πρόγραμμα μαθημάτων και τρόπο λειτουργίας του.

PA050040

Κατόπιν παραστήκαμε σε εκδήλωση υποδοχής   που διοργανώθηκε προς τιμήν των φιλοξενούμενων και στην οποία συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου.   Έγινε η παρουσίαση των αντιπροσωπειών  και ανταλλαγές δώρων. Το δικό μας σχολείο προσέφερε στην διευθύντρια του σχολείου μπρούτζινο αγαλματίδιο της θεάς Αθηνάς.

Το μεσημέρι   ξεκίνησε περιήγηση στην πόλη του Arnstadt όπου μεταξύ άλλων επισκεφθήκαμε την εκκλησία που ο Γ.Σ. Μπαχ έπαιξε τα πρώτα του έργα.

Τέλος το απόγευμα παραβρεθήκαμε σε γεύμα που έγινε στο χώρο του σχολείου   και συμμετείχαν σ? αυτό όλοι οι συνάδελφοι από τις αντιπροσωπείες και το σχολείο του Arnstadt.

PA050078

Τις επόμενες μέρες από τις  8:00πμ έως τις 1:30μμ συμμετείχαμε στο ημερήσιο πρόγραμμα του σχολείου είτε παρακολουθώντας μαθήματα συναδέλφων είτε κάνοντας διδασκαλίες  οι ίδιοι.

Πιο συγκεκριμένα  έγινε διδασκαλία της ελληνικής αλφάβητου και χρήσιμων καθημερινών λέξεων από την δασκάλα Καλαμαρά Νικολίτσα. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε ήταν φύλλα εργασίας και κάρτποσταλ  που είχαν φτιάξει οι μαθητές της τετάρτης τάξης του 2ου Δημ. Αγίων Αναργύρων.

Σε άλλο μάθημα η γυμνάστρια του σχολείου μας  Βρούτση Κυριακή δίδαξε ελληνικό χορό (συρτάκι) στους μαθητές  της πρώτης τάξης που γεμάτοι ενθουσιασμό έμαθαν να χορεύουν πολύ καλά.

Στους μαθητές της τετάρτης διδάχθηκε το τραγούδι «Τα παιδιά κάτω στον κάμπο» με συνοδεία κιθάρας από τον δάσκαλο Μίχα Κωνσταντίνο. Δόθηκε το τραγούδι μεταφρασμένο στα γερμανικά και γραμμένο σε γκρίκλις. Παρά τις δυσκολίες καταφέραμε να τραγουδήσουμε την πρώτη στροφή και το ρεφραίν.

Σε άλλο μάθημα με την βοήθεια κάρτποσταλ από διάφορες περιοχές της Ελλάδας κάναμε παρουσίαση του φυσικού και ιστορικού τοπίου της χώρας μας. Παίξαμε παιχνίδια με τα παιδιά (μουσικές καρέκλες, παιχνίδι με χρώματα)  και συμμετείχαμε σε κάθε δραστηριότητα του σχολείου.

Συμμετείχαμε επίσης σε προγραμματισμένες συναντήσεις που αφορούσαν το ίδιο το πρόγραμμα Comenius και συζητήσαμε για τις λεπτομέρειες  του προγράμματος που θα ακολουθήσουμε για τα επόμενα δυο χρόνια.

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφθήκαμε την Βαϊμάρη και το μουσείο της, όπως επίσης και την πρωτεύουσα της Θουριγγίας  την Έρφουρτ. Τις απογευματινές ώρες μετά τις ξεναγήσεις  όλες οι ομάδες γευμάτιζαν σε επιλεγμένα και αντιπροσωπευ-τικά εστιατόρια.

Την τελευταία μέρα διοργανώθηκε μεγάλη γιορτή προς τιμήν των φιλοξενούμενων στην οποία παραβρέθηκαν και γονείς των μαθητών του σχολείου. Το κλίμα ήταν πολύ χαρούμενο και ζεστό και τα παιδιά τραγούδησαν, έπαιξαν μικρά θεατρικά δρώμενα και χόρεψαν. Τέλος το σχολείο μας πρόσφερε δώρα για τα δικά μας σχολεία.

Η οργάνωση της επίσκεψης από την γερμανίδα οργανώτρια ήταν άψογη στο χώρο του σχολείου αλλά και εκτός αυτού. Πήραμε ιδέες για το πώς θα οργανώσουμε το πρόγραμμα Comenius και στο δικό μας σχολείο, μάθαμε λεπτομέρειες για το γερμανικό σύστημα εκπαίδευσης και γνωρίσαμε την ζεστή φιλοξενία των Γερμανών συναδέλφων που πραγματικά μας υποδέχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο.