Επίσκεψη στην Ιταλία

2ο Δημοτικό σχολείο Αγίων Αναργύρων

Πρόγραμμα Comenius ?Let?s Meet  through Cooperation and Teamwork? 2009-2011

Επίσκεψη στη Ιταλία BastiaUmbria (13-21) /3/2011

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Βρούτση Κυριακή, Μανταλιά Αμαλία και Μίχας Κωνσταντίνος.

Η ιδιαιτερότητα σε αυτήν την επίσκεψη ήταν ότι το σχολείο της  Bastiaαποτελούνταν από    έξι σχολεία που λειτουργούσαν σε διαφορετικά κτίρια σε διάφορες περιοχές και καθημερινά επισκεπτόμασταν ένα ή δυο σχολεία για να γνωρίσουμε δασκάλους και μαθητές και να κάνουμε το μάθημά μας.

Επισκεφθήκαμε το κεντρικό σχολείο DonBosco την Δευτέρα 14/03/2011 και είχαμε μια πρώτη συνάντηση με την οργανώτρια του προγράμματος για την Ιταλία καθώς και με αρκετές από τις δασκάλες του σχολείου.  Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στο σχολείο  για να εξοικειωθούμε  με τον χώρο, παίρνοντας συγχρόνως πληροφορίες για το πρόγραμμα μαθημάτων και τρόπο λειτουργίας του.

P3140021

Κατόπιν παραστήκαμε σε εκδήλωση υποδοχής   που διοργανώθηκε προς τιμήν των φιλοξενούμενων και στην οποία συμμετείχαν μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου.  Στην εκδήλωση που ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη τα παιδιά χόρεψαν χορούς και τραγούδησαν παιδικά τραγούδια. Έγινε η παρουσίαση των αντιπροσωπειών  και ανταλλαγές δώρων. Το δικό μας σχολείο προσέφερε στον διευθυντή του σχολείου αγαλματίδιο της Αφροδίτης της Μήλου και ένα βιβλίο με την αρχαία τέχνη της Ελλάδας.

Στην συνέχεια επισκεφτήκαμε τις τάξεις για να κάνουμε το μάθημά μας. Αντικείμενο αυτής της συνάντησης στην Ιταλία ήταν η artwork. Κάθε χώρα είχε προετοιμάσει ένα καλλιτεχνικό θέμα και αυτό θα διδασκόταν στα παιδιά. Εμείς είχαμε σαν θέμα το κολάζ-ψηφιδωτό. Χρησιμοποιήσαμε περιοδικά για να πάρουμε χρωματιστές σελίδες και με αυτές κόβοντας μικρά κομμάτια να διακοσμήσουμε έναν αρχαίο αμφορέα ή το κεφάλι μιας αρχαίας Μινωίτισσας.   Το θέμα έφερνε σε επαφή τις σύγχρονες εκφραστικές μεθόδους με την ελληνική τέχνη του ψηφιδωτού και της ιστορίας μας, κάτι που έτυχε μεγάλου ενδιαφέροντος από τα παιδιά.

P3150110

Το μεσημέρι μεταφερθήκαμε στο σχολείο του Ospedalicchio  για το γεύμα και στην συνέχεια επισκεφθήκαμε την ιστορική πόλη της Ασίζης όπου μας έγινε ξενάγηση από επαγγελματία ξεναγό.

Κατόπιν δείπνο στο  πολιτιστικό κέντρο της  πόλης με την παρουσία του δημάρχου. Συμμετείχαν σ? αυτό όλοι οι συνάδελφοι από τις αντιπροσωπείες και δάσκαλοι από το σχολείο .

Τις επόμενες μέρες από τις  8:30πμ έως τις 2:30μμ συμμετείχαμε στο ημερήσιο πρόγραμμα των σχολείων κάνοντας διδασκαλίες ή παρακολουθώντας μαθήματα συναδέλφων από τις άλλες χώρες.

P3180274

Έγινε διδασκαλία χρήσιμων καθημερινών λέξεων και εκφράσεων στα ελληνικά. Με την βοήθεια κάρτποσταλ από διάφορες περιοχές της Ελλάδας κάναμε παρουσίαση του φυσικού και ιστορικού τοπίου της χώρας μας το οποίο συνδέσαμε με το περιεχόμενο του καλλιτεχνικού θέματος που είχαμε επιλέξει να διδάξουμε. Επίσης σε μερικές τάξεις διδάξαμε ελληνικούς χορούς.

P3140066

Στο τέλος της συνάντησης αντίγραφα από κάθε καλλιτεχνική δραστηριότητα μοιράστηκαν στις υπόλοιπες χώρες για να τα γνωρίσουν και τα παιδιά των υπολοίπων χωρών.

Οι οργανωτές από κάθε χώρα συμμετείχαν σε προγραμματισμένες συναντήσεις που αφορούσαν το πρόγραμμα Comeniusκαι συζητήθηκαν  λεπτομέρειες για την επόμενη επίσκεψη στην Πολωνία καθώς και άλλα οργανωτικά θέματα.

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφθήκαμε την Περούντζια και την Φλωρεντία όπου μας έγινε ξενάγηση.

P3170224

Επίσης την Τρίτη 15/03/2011  επισκεφτήκαμε το δημαρχείο της Bastia όπου μας υποδέχθηκε ο δήμαρχος. Μας έκανε μια σύντομη παρουσίαση της πόλης και της περιοχής,  μας μίλησε για το έργο και της δραστηριότητες του δήμου και τραβήξαμε αναμνηστικές φωτογραφίες.

Η επίσκεψή μας συνέπεσε με τον εορτασμό των εκατό πενήντα χρόνων από την ίδρυση του Ιταλικού κράτους και συμμετείχαμε και μείς σε κάθε ευκαιρία σε αυτόν το εορτασμό στα σχολεία και στο δημαρχείο.

Τις απογευματινές ώρες μετά τις ξεναγήσεις  όλες οι ομάδες γευμάτιζαν σε επιλεγμένα εστιατόρια.

Τέλος ο διευθυντής του σχολείου ο οποίος να σημειωθεί ότι είναι τυφλός μας πρόσφερε δώρα για τα δικά μας σχολεία.

Η οργάνωση της επίσκεψης από τις δασκάλες και την  οργανώτρια του σχολείου ήταν άψογη. Γνωρίσαμε την ζεστή φιλοξενία του ιταλικού  λαού και των Ιταλών συναδέλφων  που πραγματικά μας υποδέχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο.