Επίσκεψη στην Φινλανδία 18-22/5/2015

Επίσκεψη στην Φινλανδία 18-22 Μάιος 2015

Στην επίσκεψη έλαβαν μέρος οι: Μαργαρίτα Ζώτα διευθύντρια του σχολείου και οι δασκάλες Εύη Ράιδου και Ελένη Αλεξοπούλου, όπως επίσης και δυο μαθήτριες και ένας μαθητής του σχολείου.

fin1

ΔΕΥΤΕΡΑ
Επισκεφθήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Nopankula , ένα όμορφο, ζεστό σχολείο που έχει όλες τις ανέσεις. Όσοι ήθελαν, πήγαν στο σχολείο με ποδήλατο, άλλοι με το αυτοκίνητο.
Μετά συναντήσαμε το προσωπικό και τους μαθητές του σχολείου, που ήταν πολύ φιλόξενοι, και στήσαμε την έκθεση Erasmus των χωρών που συμμετέχουν. Στη συνέχεια, οι μαθητές παρουσίασαν τις χώρες τους και τα σχολεία τους με τη χρήση βίντεο.

fin2
Το βράδυ, οι εκπαιδευτικοί επισκέφτηκαν μία συνηθισμένη φινλανδική οικογένεια, ενώ τα παιδιά πήραν μέρος σε ένα πρόγραμμα με τους εργαζόμενους της εκκλησίας.

ΤΡΙΤΗ
Φτάνοντας στο σχολείο, οι μαθητές από κάθε χώρα, έμαθαν πώς να χορεύουν Letkis, έναν φινλανδικό χορό, και παρουσίασαν ένα παιχνίδι από τη χώρα τους για τα παιδιά από τις άλλες χώρες. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε ομάδες και έψησαν "Pulla" (παραδοσιακό φινλανδικό ψωμί), ή έκαναν τις δικές τους μαξιλαροθήκες.
Στο ίδιο διάστημα οι εκπαιδευτικοί παρουσίασαν τις ιστορίες που έγιναν στα σχολεία μας.
Το βράδυ, οι μαθητές έπαιξαν παιχνίδια στην κατασκήνωση ενώ οι δάσκαλοι έκαναν σάουνα σε μια γειτονική πόλη όπου επίσης πήραν δείπνο.

fin3

ΤΕΤΑΡΤΗ
Οι εκπαιδευτικοί είχαν συνάντηση εργασίας και έκαναν τον προγραμματισμό των δραστηριοτήτων του επόμενου έτους. Στη συνέχεια επισκεφθήκαμε σχολεία της περιοχής (Δημοτικό, Γυμνάσιο) και συναντηθήκαμε με τον διευθυντή της Δημοτικής Εκπαίδευσης και Πολιτισμού.
Οι μαθητές παρακολούθησαν φινλανδικό μπέιζμπολ και στη συνέχεια επισκέφθηκαν ένα εργοστάσιο καραμέλας.
Το βράδυ, επισκεφθήκαμε ένα μουσείο, ένα σπίτι 150 χρόνων πλούσιας φινλανδικής οικογένειας, και αργότερα ξεναγηθήκαμε σε τρεις αρχιτεκνονικές δημιουργίες ενός διάσημου Φινλανδού αρχιτέκτονα (Aalto), εκκλησία, βιβλιοθήκη, κέντρο. Μετά από αυτό είχαμε ελεύθερο χρόνο σε ένα εμπορικό κέντρο.
Οι μαθητές επισκέφθηκαν τα σπίτια Φινλανδών μαθητών, όπου οι γονείς τους είχαν οργανώσει κάποιες δραστηριότητες.

fin4

ΠΕΜΠΤΗ
Πραγματοποιήσαμε όλοι μια εκδρομή στο ζωολογικό κήπο Αχταρί. Αργότερα επισκεφτήκαμε ένα πάρκο δραστηριοτήτων, όπου όποιος ήθελε μπορούσε να πάρει μέρος στις δραστηριότητες . Στη συνέχεια, είχαμε ελεύθερο χρόνο στα τοπικά καταστήματα.

fin5

ΠΑΡΑΣΚΕΥΉ
Κατά την τελευταία ημέρα, οι μαθητές παρουσίασαν τα θεατρικά έργα που είχαν προετοιμαστεί και στη συνέχεια όλοι μαζί έμαθαν και χόρεψαν φινλανδικούς χορούς.
Αργότερα, αυτή η ημέρα, σχεδιάσαμε τις δραστηριότητες της επόμενης χρονιάς και μετά από αυτό πήγαμε πεζοπορία μέσα στο δάσος. Προς το τέλος της διαδρομής των 10 χιλιομέτρων, ο καθένας παρασκεύασε σνακ στο δάσος με τη βοήθεια των Φινλανδών φίλων μας.

fin6
Το βράδυ είχαμε ένα δωρεάν δείπνο στο σπίτι της Sirkku και ανταλλάξαμε δώρα. Το τέλος ενός καταπληκτικού ταξιδιού!