Επίσκεψη στην Αγγλία 16-20/11/2015

Στα πλαίσια του προγράμματος του Erasmus + για το έργο ?A Thousand Reasons to Communicate? επισκεφθήκαμε την Αγγλία και συγκεκριμένα το Barnburgh Primary School κοντά στην πόλη του Doncaster στο South Yorkshire

Στην επίσκεψη συμμετείχαν η διευθύντρια του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αγίων Αναργύρων κ. Ζώτα Μαργαρίτα και οι δάσκαλοι Μίχας Κωνσταντίνος και Ειρήνη Σαββοπούλου.

Την Δευτέρα 16/11 βρεθήκαμε στο σχολείο όλοι οι συνάδελφοι του Erasmus και αφού περιηγηθήκαμε στους χώρους του και είχαμε μια πρώτη γνωριμία με τους Άγγλους συναδέλφους, ξεκινήσαμε να στήνουμε την γωνιά Erasmus του κάθε σχολείου με έργα των μαθητών μας και αντιπροσωπευτικές φωτογραφίες της κάθε χώρας. Στην συνέχεια παρευρεθήκαμε στην γιορτή υποδοχής που είχαν ετοιμάσει οι δασκάλες και οι μαθητές-τριες του σχολείου του Barnburgh. Συμμετείχαν όλες οι τάξεις του σχολείου, από τα προνήπια μέχρι τις μεγάλες τάξεις, με πολύ όμορφους χορούς και τραγούδια. Ακολούθως στα πλαίσια του έργου, έχοντας αναλάβει να παρουσιάσουμε την γειτονιά ή την πόλη μας, κάθε σχολείο παρουσίασε όσα είχαν ετοιμάσει οι μαθητές με τους δασκάλους τους, στους συναδέλφους του σχολείου του Barnburgh. Το απόγευμα, με ξεναγό μας έναν κάτοικο του χωριού, επισκεφθήκαμε την περιοχή με τα ορυχεία στα οποία δούλευαν σχεδόν όλοι οι κάτοικοι του χωριού και τα οποία τελικά έκλεισαν μετά από τις μεγάλες απεργίες των ανθρακωρύχων.

Το πρόγραμμα των επόμενων ημερών περιελάμβανε:

• Παρακολούθηση της διδακτικής μεθόδου Talk 4 Writing την οποία εφάρμοζε το σχολείο για την ανάπτυξη των γλωσσικών ικανοτήτων των μαθητών

• Διδασκαλία των δασκάλων του Erasmus στους μαθητές-τριες του σχολείου του Barnburgh

Είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με την πρωτότυπη μέθοδο διδασκαλίας του γλωσσικού μαθήματος Talk 4 Writing και να την παρακολουθήσουμε στην πράξη. Είναι ένας πρωτότυπος συνδυασμός λέξεων και εικονογραφημάτων που περιγράφουν μια ιστορία ή δίνουν πληροφορίες και με απλό και εύκολο τρόπο δίνουν την δυνατότητα στους μαθητές-τριες να συμμετέχουν ασθησιοκινητικά, αποδίδοντας το κείμενο με λέξεις, αλλά και με κινήσεις, κάτι που τους βοηθάει στην ανάπτυξη της αναγνωστικής ικανότητας αλλά και στην ανάπτυξη του γραπτού λόγου. Η συμμετοχή μας ήταν βιωματική και σε κάποιο βαθμό εκπαιδευτήκαμε και είχαμε την ευκαιρία να εφαρμόσουμε την μέθοδο όταν κάναμε τις δικές μας διδασκαλίες.

Οι δικές μας διδασκαλίες περιελάμβαναν, την παρουσίαση του μύθου της Αθηνάς και του Ποσειδώνα, την μακραίωνη καλλιέργεια της ελιάς στον ελληνικό χώρο και την καλλιτεχνική απόδοση του αρχαίου αμφορέα με ζωγραφική ή κολάζ.

Εκτός σχολείου, επισκεφθήκαμε την δήμαρχο του Doncaster , το μουσείο της πόλης αλλά και την πανέμορφη και ιστορική πόλη του York που οι διευθύντρια και οι συνάδελφοι του σχολείου του Barnburgh μας ξενάγησαν. Επίσης δειπνήσαμε σε μια παραδοσιακή τσαγιερί του Doncaster με το τυπικό αγγλικό χρώμα, κάτι που μας έκανε να νιώσουμε πιο κοντά στην αγγλική κουλτούρα του παρελθόντος αλλά και του παρόντος.

Την τελευταία μέρα της επίσκεψης, την Παρασκευή 20/11 στην γιορτή του αποχαιρετισμού, ανταλλάξαμε δώρα και ευχές με τους συναδέλφους, αποκομίζοντας τις καλύτερες εντυπώσεις από την ειλικρινή φιλοξενία και ευγένεια που είχαμε από τους Άγγλους συναδέλφους αλλά και κατοίκους.