Επίσκεψη στην Σκοτία

Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Σκοτία από   07/02/2010  έως 13/02/2010

Το 2ο Δημοτικό Σχολείο Αγίων Αναργύρων στα πλαίσια του προγράμματος Comenius Δια Βίου Μάθησης με τίτλο ?Let?Meet through Cooperation and Teamwork? συμμετείχε στην δεύτερη προγραμματισμένη  εκπαιδευτική επίσκεψη στο σχολείο St. Thomas R.Primary School στο Keith της Σκοτίας που πραγματοποιήθηκε στο χρονικό διάστημα από Κυριακή 7 Φεβρουαρίου έως Σάββατο 13 Φεβρουαρίου.

Στην επίσκεψη πήρε μέρος ο δάσκαλος του σχολείου Μίχας Κωνσταντίνος .

Την πρώτη μέρα 08/02/2010 έγινε συνάντηση των δασκάλων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Comeniusμε τους δασκάλους του σχολείου που μας φιλοξένησε. Ακολούθησε εκδήλωση υποδοχής στην οποία συμμετείχαν και οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου. Το σχολείο μας έδωσε ως δώρο στο σχολείο του Keithένα αναμνηστικό που παριστά αρχαίο δισκοβόλο και ήδη διακοσμεί το σχολείο.

P2080009

Στην συνέχεια έγινε ξενάγηση στους χώρους του σχολείου και στις τάξεις όπου πήραμε μια πρώτη γεύση από τον τρόπο δουλειάς του σχολείου. Την επόμενη ώρα ο δάσκαλος Μίχας Κωνσταντίνος έκανε μάθημα στο τμήμα P6/7 . Το μάθημα περιελάμβανε: Παρουσίαση της Ελλάδας με PowerPoint ? μάθημα Ελληνικών με λέξεις που είναι κοινές στις δύο γλώσσες  ? διήγηση παραμυθιού του Αισώπου με τίτλο «Το λιοντάρι και το ποντίκι» το οποίο στην συνέχεια δραματοποι-ήθηκε από τα παιδιά.

Ακολούθησε διάλειμμα για φαγητό και μετά ενδιαφέρουσα παρουσίαση από δασκάλα του σχολείου του Keithμε τίτλο CSPworkshop - παιχνίδια γνωριμίας που μπορούμε να κάνουμε με τα παιδιά.

Την δεύτερη μέρα 09/02/2010 έγινε μάθημα στο τμήμα P1/2. Μοιράστηκαν καρτ ποστάλ από την Ελλάδα και έγινε συζήτηση για την χώρα μας με τα παιδιά. Μάθημα συχνόχρηστων λέξεων και φράσεων γνωριμίας στην ελληνική γλώσσα. Διήγηση παραμυθιού του Αισώπου με τίτλο «Η αλεπού και το κοράκι». Δραματοποίηση του παραμυθιού. Δόθηκαν σαν δώρο στην τάξη δύο παραμύθια του Αισώπου και άλλα βιβλία στα ελληνικά. Το απόγευμα περιελάμβανε επίσκεψη στο τοπικό διυλιστήριο ουίσκι όπου ξεναγηθήκαμε σε όλους τους χώρους από την υπεύθυνη του εργοστασίου.

P2090069

Την τρίτη μέρα 10/02/ 2010 έγινε παρακολούθηση του προγράμματος του σχολείου με σημαντικότερο την διδασκαλία χορωδίας .  Στη συνέχεια προγραμματισμένη συνάντηση των οργανωτών με θέμα την οργάνωση WinterOlympicsμε την ευκαιρία των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων στο Βανκούβερ στον Καναδά. Το απόγευμα έγινε η εκδήλωση με θέμα τους Χειμερινούς Ολυμπιακούς στο σχολείο και συμμετείχαν όλες οι φιλοξενούμενες χώρες. Το δικό μας σχολείο είχε προετοιμάσει video με ολυμπιακά αθλήματα το οποίο προβλήθηκε σε μεγάλη οθόνη και σαν παιχνίδι τα παιδιά κάθε τμήματος προσπαθούσαν να μιμηθούν τις κινήσεις των αθλητών, πράγμα που το βρήκαν διασκεδαστικό. Ανάλογα παιχνίδια πραγματοποιήθηκαν από όλες τις συμμετέχουσες χώρες. Το απόγευμα την ώρα του φαγητού έγινε παρουσίαση από  το σχολείο μας του εθίμου της Αποκριάς, μοιράστηκαν μάσκες σε όλους και όλοι συμφώνησαν ότι ήταν μια ξεχωριστή στιγμή για το πρόγραμμα.

P2100107

Την επόμενη 11/02/2010 έγινε παρακολούθηση μαθημάτων από τις συμμετέχουσες χώρες όπου έγινε ανταλλαγή ιδεών και διδακτικών εμπειριών από κάθε χώρα. Το απόγευμα σε κοντινή στο σχολείο αίθουσα έγινε μεγάλη εκδήλωση προς τιμήν μας στην οποία συμμετείχαν γονείς και κηδεμόνες του σχολείου. Έγινε χορός και όλοι, δάσκαλοι, μαθητές και γονείς χορέψαμε και διασκεδάσαμε με σκοτσέζικους χορούς, συνο-δεία ζωντανής μουσικής και γκάιντας.

P2110136

Την τελευταία μέρα 12/02/2010 οι δάσκαλοι του Comeniusπραγματοποιήσαμε ολοήμερη επίσκεψη σε Inverness/LochNess/ Urquhartγνωρίζοντας την τοπική ιστορία, τα τοπικά αξιοθέατα και τρόπο ζωής, μια πραγματικά μοναδική εμπειρία.

P2120166

Η ζεστή φιλοξενία των Σκοτσέζων δασκάλων και ιδιαίτερα του διευθυντή , τα ευγενικά παιδιά του σχολείου, η γνωριμία με το εκπαιδευτικό σύστημα, οι κάτοικοι του χωριού και ο τοπικός τύπος που μας υποδέχτηκαν με ειλικρινή αισθήματα και οι δεσμοί φιλίας ανάμεσα στους δασκάλους του Comenius είναι αυτά που αποκομίσαμε από την επίσκεψη.