Επίσκεψη στην Ρουμανία

2ο Δημοτικό σχολείο Αγίων Αναργύρων

Πρόγραμμα Comenius ?Let?s Meet  through Cooperation and Teamwork? 2009-2011

ΕπίσκεψηστηΡουμανίαστοσχολείοSchool no 14 ? Stefan cel Mare? Botosani   21-11 έως27-11  2010

Συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί Μίχας Βασίλειος, Κωνσταντινίδου Ευγενία και Μίχας Κωνσταντίνος.

Επισκεφθήκαμε το σχολείο την Δευτέρα 22/11 και είχαμε μια πρώτη συνάντηση με την οργανώτρια του προγράμματος για την Ρουμανία καθώς και με αρκετές από τις δασκάλες του σχολείου.  Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στο σχολείο  για να εξοικειωθούμε  με τον χώρο, παίρνοντας συγχρόνως πληροφορίες για το πρόγραμμα μαθημάτων και τρόπο λειτουργίας του.

Κατόπιν παραστήκαμε σε εκδήλωση υποδοχής   που διοργανώθηκε προς τιμήν των φιλοξενούμενων και στην οποία συμμετείχαν μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου.  Στην εκδήλωση που ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη τα παιδιά χόρεψαν χορούς από κάθε φιλοξενούμενη χώρα καθώς και παραδοσιακούς ρουμάνικους χορούς. Έγινε η παρουσίαση των αντιπροσωπειών  και ανταλλαγές δώρων. Το δικό μας σχολείο προσέφερε στην διευθύντρια του σχολείου γύψινο με παράσταση της αθηναϊκής δραχμής και ένα βιβλίο με εικόνες της Ελλάδας

PB220023  PB220030

Το μεσημέρι   επισκεφτήκαμε το δημαρχείο του Botosani όπου μας υποδέχθηκε ο δήμαρχος. Μας έκανε μια σύντομη παρουσίαση της πόλης και της περιοχής και στη συνέχεια κάναμε ερωτήσεις.

Τέλος το απόγευμα παραβρεθήκαμε σε γεύμα που έγινε στο χώρο του σχολείου   και συμμετείχαν σ? αυτό όλοι οι συνάδελφοι από τις αντιπροσωπείες και το σχολείο .

Τις επόμενες μέρες από τις  9:00πμ έως τις 1:00μμ συμμετείχαμε στο ημερήσιο πρόγραμμα του σχολείου είτε παρακολουθώντας μαθήματα συναδέλφων είτε κάνοντας διδασκαλίες  οι ίδιοι.

PB220065  PB220079
 PB230089  PB250211

Έγινε διδασκαλία της ελληνικής αλφάβητου και χρήσιμων καθημερινών λέξεων. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε ήταν φύλλα εργασίας. Με την βοήθεια κάρτποσταλ από διάφορες περιοχές της Ελλάδας κάναμε παρουσίαση του φυσικού και ιστορικού τοπίου της χώρας μας.

Κύριο αντικείμενο εργασίας αυτής της συνάντησης ήταν τα «Μαθηματικά παιχνίδια» που είχε προετοιμάσει κάθε χώρα για να διδάξει στο σχολείο του Botosani. Στο τέλος της συνάντησης αντίγραφα από κάθε παιχνίδι μοιράστηκαν στις υπόλοιπες χώρες για να τα παίξουν και τα παιδιά τω υπολοίπων χωρών.

Οι οργανωτές από κάθε χώρα συμμετείχαν σε προγραμματισμένες συναντήσεις που αφορούσαν το πρόγραμμα Comeniusκαι συζητήθηκαν  λεπτομέρειες για την επόμενη επίσκεψη στην Ιταλία καθώς και άλλα οργανωτικά θέματα.

PB240187  voronet ok

Στα πλαίσια του προγράμματος επισκεφθήκαμε το κάστρο Cetatea Neamtului καθώς και το υπέροχο ορθόδοξο μοναστήρι Manstirea Vornet. Τις απογευματινές ώρες μετά τις ξεναγήσεις  όλες οι ομάδες γευμάτιζαν σε επιλεγμένα εστιατόρια.

PB230111  PB230116
 PB230137  PB230161

Επισκεφτήκαμε επίσης και την επιθεώρηση εκπαίδευσης , ένα δημοτικό πολυχώρο δραστηριοτήτων για τα παιδιά, μαγαζιά με παραδοσιακά είδη, το εμπορικό κέντρο.

Την τελευταία μέρα διοργανώθηκε μεγάλη γιορτή προς τιμήν των φιλοξενούμενων στην οποία παραβρέθηκαν και γονείς των μαθητών του σχολείου. Το κλίμα ήταν πολύ χαρούμενο και ζεστό και τα παιδιά χόρεψαν παραδοσιακούς χριστουγεννιάτικους χορούς.  Η τοπική χορωδία από παιδιά του γυμνασίου που ανήκουν στο ίδιο σχολείο, τραγούδησε ρουμάνικα χριστουγεννιάτικα τραγούδια και κάλαντα.

Τέλος το σχολείο μας πρόσφερε δώρα για τα δικά μας σχολεία.

Η οργάνωση της επίσκεψης από τις δασκάλες και την  οργανώτρια του σχολείου ήταν άψογη. Γνωρίσαμε την ζεστή φιλοξενία του ρουμάνικου λαού και των Ρουμάνων συναδέλφων  που πραγματικά μας υποδέχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο.