Επίσκεψη στην Πολωνία

2ο Δημοτικό σχολείο Αγίων Αναργύρων

Πρόγραμμα Comenius ?Let?s Meet  through Cooperation and Teamwork? 2009-2011

ΕπίσκεψηστηνΠολωνίαστοσχολείοSzko?a Podstawowa nr 4Jastrz?bie Zdr?j15έως21-05  2011

Όπως είχε οριστεί από το πρόγραμμα την Δευτέρα 16/05 επισκεφθήκαμε την ιστορική πόλη της Κρακοβίας όπου μας έγινε ξενάγηση στην πόλη και στο κάστρο της. Μας δόθηκε η ευκαιρία να γνωρίσουμε την ιστορία της πόλης που είναι η ιστορία της Πολωνίας αφού η Κρακοβία ήταν η πρώτη πρωτεύουσά της. Επίσης μάθαμε για το εβραϊκό στοιχείο που κυριαρχούσε στην πόλη μέχρι την κατάκτηση της πόλης από τους Γερμανούς κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο. Το απόγευμα αναχωρήσαμε για το Jastrz?bie Zdr?j.

P5160023

Την Τρίτη 17/05 είχαμε συνάντηση με την οργανώτρια του προγράμματος για την Πολωνία καθώς και με δασκάλες του σχολείου.  Στη συνέχεια έγινε ξενάγηση στο σχολείο  για να εξοικειωθούμε  με τον χώρο, παίρνοντας συγχρόνως πληροφορίες για το πρόγραμμα μαθημάτων και τρόπο λειτουργίας του.

Κατόπιν παραστήκαμε σε εκδήλωση υποδοχής   που διοργανώθηκε προς τιμήν των φιλοξενούμενων και στην οποία συμμετείχαν μαθητές και δάσκαλοι του σχολείου.  Στην εκδήλωση που ήταν πολύ καλά προετοιμασμένη τα παιδιά παρουσίασαν θεατρική παράσταση με θέμα εμπνευσμένο από το πρότζεκτ και τις χώρες που συμμετείχαν .  Κατόπιν έγινε η παρουσίαση των αντιπροσωπειών  και ανταλλαγές δώρων. Το δικό μας σχολείο προσέφερε στην διευθύντρια του σχολείου γύψινη προτομή της θεάς Υγείας.

P5170075

Το μεσημέρι επισκεφτήκαμε το δημαρχείο του Jastrz?bie Zdr?jόπου μας υποδέχθηκε ο δήμαρχος. Μας έκανε μια σύντομη παρουσίαση της πόλης και της περιοχής και στη συνέχεια ακολούθησε συζήτηση πάνω σε εκπαιδευτικά θέματα όπου ανταλλάξαμε πληροφορίες και ιδέες. Έντονο ήταν το ενδιαφέρον του δημάρχου για τα εκπαιδευτικά συστήματα των συμμετεχουσών χωρών. Τέλος το απόγευμα παραβρεθήκαμε σε γεύμα σε κοντινό εστιατόριο όπου συμμετείχαν σ? αυτό όλοι οι συνάδελφοι από τις αντιπροσωπείες και το σχολείο .

Τις επόμενες μέρες από τις  8:00πμ έως τις 12:00μμ συμμετείχαμε στο ημερήσιο πρόγραμμα του σχολείου είτε παρακολουθώντας μαθήματα συναδέλφων είτε κάνοντας διδασκαλίες  οι ίδιοι.

P5190149

Έγινε διδασκαλία της ελληνικής αλφάβητου και χρήσιμων καθημερινών λέξεων. Το υλικό που χρησιμοποιήθηκε ήταν φύλλα εργασίας. Με την βοήθεια φωτογραφιών και  κάρτποσταλ από διάφορες περιοχές της Ελλάδας κάναμε παρουσίαση του φυσικού και ιστορικού τοπίου της χώρας μας. Αυτή η συνάντηση ήταν η τελευταία του προγράμματος και στα μαθήματα έγινε ανακεφαλαίωση προηγούμενων ιδεών που είχαμε δουλέψει με τους μαθητές. Παίξαμε παιδαγωγικά μαθηματικά παιχνίδια σοντούκου ή την σχεδίαση με μαθηματικές πράξεις, κάναμε παρουσίαση της αρχαίας ελληνικής τέχνης χρησιμοποιώντας αρχαίες παραστάσεις με Μινωίτισσες ή αμφορείς.

Οι οργανωτές από κάθε χώρα συμμετείχαν σε προγραμματισμένες συναντήσεις που αφορούσαν το πρόγραμμα Comenius και συζητήθηκαν  λεπτομέρειες για την τελική έκθεση που θα πρέπει να συνταχθεί από κάθε χώρα.

Την Τετάρτη 18/05 μετά το τέλος των μαθημάτων επισκεφθήκαμε το μουσείο ? ορυχείο του Zabrze μιας και η εργασία στα ορυχεία είναι η κύρια απασχόληση των κατοίκων της πόλης. Το μουσείο βρίσκεται σε βάθος 140 μέτρων και ξεναγός παλιός ανθρακωρύχος μας μίλησε για την ιστορία του ορυχείου ζωντανεύοντας μπροστά στα μάτια μας εικόνες από κάποια άλλη εποχή.

P5180112

Την Πέμπτη 19/05 μετά το μάθημα διοργανώθηκε μεγάλη γιορτή προς τιμήν των φιλοξενούμενων στην οποία παραβρέθηκαν και γονείς των μαθητών του σχολείου. Στην συνέχεια κάθε συμμετέχουσα χώρα παρουσίασε στο χώρο του σχολείου προϊόντα, εικόνες, εργασίες, υλικό που είχε παραχθεί κατά την διάρκεια των δύο χρόνων του προγράμματος. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν να δείξουμε σε γονείς και μαθητές τι κάναμε στα σχολεία μας για το πρόγραμμα αλλά και να παρουσιάσουμε τα χαρακτηριστικά της κάθε χώρας που στην πλειοψηφία τους είναι κοινά του ευρωπαϊκού πολιτισμού.   Τέλος το σχολείο του Jastrz?bie Zdr?j μας πρόσφερε δώρα για τα δικά μας σχολεία.

P5180095

Την Παρασκευή 20/05 μετά το πέρας των μαθημάτων επισκεφθήκαμε τα κοντινά πανέμορφα βουνά της περιοχής  Wis?a όπου είχαμε την ευκαιρία να γνωρίσουμε μια άλλη πλευρά της χώρας που με έκπληξη ανακαλύψαμε πόσο όμορφη είναι και πόσο οργανωμένα προχωρά στον ευρωπαϊκό της προσανατολισμό.

P5190152

Η οργάνωση της επίσκεψης από την διευθύντρια, τις δασκάλες και την  οργανώτρια του σχολείου ήταν άψογη. Γνωρίσαμε την ζεστή φιλοξενία του πολωνικού λαού και των Πολωνών συναδέλφων  που πραγματικά μας δέχθηκαν με τον καλύτερο τρόπο.