Ενδοσχολική Επιμόρφωση Μαρτίου

Κατασκευή Ψηφιακού Ημερολογίου για τους απόντες μαθητές

Την Τετάρτη 2 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε ενδοσχολική επιμόρφωση με εισηγητή τον διευθυντή του σχολείου μας κύριο Βαγγέλη Καραλή αναφορικά με τη δημιουργία και χρήση από μέρους των διδασκόντων, ενός ψηφιακού ημερολογίου από το οποίο θα ενημερώνονται οι γονείς των μαθητών, που απουσιάζουν από το σχολείο. Στο ημερολόγιο αυτό ο εκάστοτε εκπαιδευτικός θα αναρτά την παραδοθείσα ύλη για την ημέρα που απουσιάζε ο μαθητής. Για την σχεδιάσή του χρησιμοποιήθηκαν cgi script και google forms.

Η ηλεκτρονική διεύθυνση του ημερολογίου θα σταλεί στους γονείς στο προσωπικό τους ηλεκτρονικό ταχυδρομείο.

Η επιμόρφωση πραγματοποιήθηκε μετά τη λήξη του διδακτικού ωραρίου και συμμετείχαν όλοι οι εκπαιδευτικοί του συλλόγου διδασκόντων.